Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Angina Pektoris Nedir?

Angina Pektoris Nedir?

4390_zko_teardrop-300x197Bu durum, kolesterol gibi yağlı maddelerin koroner damarların duvarında birikintiler oluşturup damarın iç boşluğunu daraltmasıyla karakterlidir. Damar sertliği, genellikle, yaşamın erken dönemlerinde yani gençlikte başlar.Orta yaş dönemine ulaşılmış kişilerin çoğunda ve değişik derecelerde, yani az ya da çok damar sertliği gelişimi vardır.Angina Nasıl Tanımlanır?
Doktorunuz genellikle yakınmalarınız anlattığınızda “angina” nızı teşhis edebilecektir. Anginalı bir hastanın fiziksel incelenmesi ve istirahat elektrokardiyogramı (EKG)’si tamamen normal sonuç verebilir. Bu nedenle doktorunuz, kalbiniz kan ve oksijen gereksinimini arttırmak için bir egzersiz testi isteyebilecektir. Eğer kalbiniz yeterince oksijen alamıyorsa, egzersiz testi sırasında yazdırılan bir EKG bunu gösterebilir.
Bazen hastanın yakınma ve öyküsünün dinlenmesi, fiziksel olarak dikkatle incelenmesi ve bir egzersiz testinin yapılmasına karşın anginayı teşhis etmek güç olabilir. Böyle durumlarda, yani tüm bunlardan sonra doktorunuz hala anginanızın olabileceği kuşkusunu duyuyorsa, doktorunuz sizden bir talyum vb. stres testi yaptırmanızı isteyebilir. Bu test sırasında, bir toplardamarınızdan radyoizotop, örneğin, talyum, enjekte edilerek, egzersiz yaparken kalp kasınıza gelen kan akımı ölçülür ve sonuçta kalp kasınızın normal kanlanan ve -eğer varsa- yeterince kanlanamayan alanları değişik renklerde ortaya çıkmış olur.

Sigara –Alkol ve Angina
Sigara içmek herkes için zararlıdır. Eğer anginanız varsa veya herhangi bir kalp hastalığınız varsa bırakmanız yaşamsal önem taşır. Sigara içmek kan damarlarınızı büzerek kalbinizin yükünü arttırır. Çünkü kalbinizin büzülmüş damarlara kan pompalayabilmek için daha büyük bir güçle kasılmak zorunda kalır. Kalbinizin daha hızlı çalışmasına neden olur ve kanınızdaki oksijenin azalmasına sebebiyet verir.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt