Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Akvaryumda Japon Balığı Nasıl Yetiştirilir?

Akvaryumda Japon Balığı Nasıl Yetiştirilir?

4390_zko_teardrop-300x197Türkiye’de akvaryumda balık besleyen akvaristler gün geçtikçe artıyor. Balık beslemeye başlayan 7’den 70’e herkes ilk önce Japon balığı ile başlar. Gösterişli ve canlı renklere sahip bir balıktır. Türkiye’de ona Japon balığı denilmekte, yurt dışında ‘gold fish’ deniliyor. Bilimsel ismi ise ‘Carassius auratus’dur. Ana kökeni Asya kıtası olan bir balıktır.Fanuslarda beslenmeye çalışılsa da en az 40 ila 70 litre su kapasiteli akvaryumlarda beslenmelidir. Japon balıklarının mideleri yoktur, bu sebeple doyma hisleri de bulunmaz. Balık beslemeye yeni başlayan akvaristler, balıklarını yem yerken izlemeyi istediklerinden Japon balığını aşırı besleme yanlışa düşebilmektedirler. Akvaryuma yem atıldıkça, yemin peşinden giden Japon balığı bir süre sonra hastalanacaktır ve ömrü uzun olmayacaktır.
Japon balıkları barışçıldır. Akvaryumlarda başka türlerle uyum içerisinde yaşabilirler. Genel olarak 35 santimetre boya ulaşabilmektedirler. Japon balıklarına doğal ve sağlıklı akvaryumlarda bakıldığında yaklaşık 25 yıl yaşayabilirler.
Japon balıklarının sağlıklı bir ortamda yaşabilmesi için akvaryumun Japon balığının doğal yaşam ortamına benzetilmesi gerekir. Kesinlikle fanus gibi dar hacimli mekânlara hapsedilmemelidir. Akvaryum suyunun sıcaklığı ortalama 18–24 santigrad derece olması gerekmektedir. Suyun pH değeri 6–8 arasında olmalıdır. Türkiye’deki musluk suları ortalama olarak bu pH değerindedir. Ancak akvaryuma eklenmeden önce en az 3–4 gün dinlendirmeli, bu işlemden sonra balıklar akvaryuma dâhil edilmelidir.
Japon balıklarıyla aynı akvaryuma konulacak diğer balıklar, Japon balığından çok küçük ya da çok büyük olmamalıdır. Japon balığı, kendinden çok küçük olan balıkları yeme girişiminde bulunacaktır. Kendinden daha büyük olan balıklar ise Japon balığının uzun kuyruğunu yiyebilirler.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt