Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Ahmet Muhip Dıranas Kimdir?

Ahmet Muhip Dıranas Kimdir?

4390_zko_teardrop-300x197Ahmet Muhip Dıranas, Galip Efendi ve Seniha Hanım’ın ilk çocuğu olarak 1909 yılında İstanbul’da dünyaya gelir. Aslen Galip Efendi, Sinopludur ancak İstanbul’a gelerek burada çalışmaya başlar ve evlenir. İtfaiye teşkilatında çalışan Galip Efendi, Balkan Harbi’’nin başlamasıyla Çanakkale’ye göreve gider. Aile bir süre ayrı yaşar ancak savaşın bitmesi ile Galip Efendi, ailesinin yanına dönmez. Bunun yerine Sinop’a gider ve burada evlenir. Seniha Hanım ise bu durumu kabul etmez ve Sinop’a giderek Galip Efendi’yi karısından ayırıp onun yanına yerleşir. Bunun üzerine Dıranas ailesi Sinop’a yerleşir.Böylece Ahmet Muhip Dıranas, eğitim hayatına Sinop’ta başlar. Sonradan edebiyatın güçlü bir kalemi olacak olan Dıranas, çocukluğunu bu köyde çobanlık yapar ve onun için zor günler daim olur. Bu yıllarda öğretmeninden etkilenerek şiire merak salar ancak Kurtuluş Savaşı’nın boy göstermesi ile Galip Efendi, tekrar askere gider. Bunun üzerine aile, Ankara’ya taşınır. Ahmet Muhip Dıranas’ın, Ankara’da ortaokuldaki öğretmeni Faruk Nafiz Çamlıbel’dir. Bu şekilde büyük bir şansa sahip olan Dıranas’ın lisede hocalarından biri de Ahmet Hamdi Tanpınar’dır. Lise yıllarında “Derviş” takma adı ile şiirler yayımlayan Dıranas, liseden mezun olunca bu işin kalbinin attığı yer olan İstanbul’a gider. İstanbul’da hecenin beş şairinden biri olan yani Beş Hececiler’den Halit Fahri Ozansoy ile tanışarak onun yönettiği bir dergide “ Muhip Atalay” imzalı şiirler yazar.

Artık tamamen edebiyatın içinde bulunan Ahmet Muhip Dıranas, arkadaşları ile “Genç Türk Edebiyat Birliği” adında bir dernek kurar. Liseden sonra bir süre Hukuk Fakültesinde eğitim gören ancak bir süre sonra okuldan ayrılan Ahmet Muhip, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın girişimleri ile Güzel Sanatlar Akademisi’ne kütüphane müdürü olarak atanır. Bu şekilde çalışırken Dıranas, bir yandan da İstanbul Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne yazılır.
32 yaşında iken Münire Hanım ile evlenen Ahmet Muhip Dıranas, 1946 yılında ise babasını kaybeder. Şair ve yazarlığının yanı sıra Ahmet Muhip Dıranas, birçok gazete ve dergide yayımlar yapsa da 1950 ve 1958 seçimlerinde siyasete atılır. Demokrat Parti’den Sinop milletvekili olur ancak seçimi kazanamaz. Ahmet Muhip Dıranas, titiz giyimi ve etkileyici ses tonu ile anılmaktadır. Öyle ki bir dönem radyoda şiir ve edebiyat konuşmaları da yapmıştır.
Birçok devlet kadrosunda bulunan Dıranas, 1957 senesinde daha önce de çalıştığı Çocuk Esirgeme Kurumu’nun başkanlığı görevine atanır. Bu görevinin ardından yine birçok devlet makamında görev yapar ve 1972 yılında emekli olur. 21 Haziran 1980 tarihinde Ankara’da hayata veda eden Ahmet Muhip Dıranas, isteği üzerine Sinop’a gömülür.

Google dan Gelen Aramalar:

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt