Templates by BIGtheme NET
Anasayfa » Genel » Acarlar Longozu – Karasu / SAKARYA

Acarlar Longozu – Karasu / SAKARYA

4390_zko_teardrop-300x197Akarsuların taşıdı kalıntıların nehir ağzını tıkaması ile akarsu yatağında su tutulması meydana gelen  tabi set göllerine Longoz denir.Akarsu yatağında biriken su ile oluşan göletler bulundukları bölgede farklı bir ekosistem oluşturur. Bu sisteme Su basar orman denmektedir.Dünyada nadir örnekleri olduğu gibi ülkemizde de az sayıda bulunan bu su basar ormanlardan biri de Acarlar Longozu’dur.
Acarlar Longozu, 1998 yılında 1. Derece Doğal Sit Alanı ilan edilmiştir. Sakarya ilinde bulunan longoz Türkiye’nin en büyük longozu olma özelliğine sahiptir. Karasu ve Kaynarca ilçelerine sınır olan su basar orman Sakarya’nın kuzeyinde bulunmaktadır.

Longozu Kuzeyde Karadeniz sahilinde yer alan kum tepeleri güneyde ise yükseklikleri yer yer 100 metreyi bulan alçak tepeler çevirir. Acarlar Longozu Karasu ve Kaynarca ilçelerine bağlı 8 köyün sınırları içinde 1500 hektarlık bir alanda 200 metre ile 1200 metre genişlikte, bazı yerlerinde 1,5 metreyi bulan derinliktedir.

Cevapla


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


halkalı esocrt kayaşehir esocrt